Social Icons

pondělí 11. září 2017

Recenze: Román za bůra

Autor: Eda Bůr
Nakladatelství: bezvydavatele.cz
Rok vydání: 2017
Počet stran: 137
Anotace: O čem je tato knížka?
O mladíkovi, který si neví sám se sebou rady. Nedostudovaný prodavač v antikvariátu využívá služeb rodinného hotelu Mamá, tápe ve vztahu k mondénní prodavačce z butiku a neví, jak se vyrovnat s tím, co ho obklopuje a štve. Nejlépe o tom napsat knihu. Ale jak na to? Vše zkomplikuje nejobyčejnější ze všech obyčejných dívek, se kterou se náhodně potká a do níž se zamiluje a která mu neustále uniká.  Jeho pokusy sblížit se s ní probíhají na pozadí reálných dramatických událostí posledních měsíců u nás i ve světě. Vysoce aktuální román končí v létě 2017 a nabízí řadu otázek osobních i celospolečenských.
Pár slov o autorovi:Enfant terrible dnešní doby, účastník řady demonstrací, například 17. listopadu 2014 na Albertově, kde létala vajíčka na prezidenta, je nedostudovaný antropolog, autor textů písniček pro skupinu Dej si pohov, a také řady provokativních fejetonů. Narozen v Ústní nad Orlicí, ale od dětství v Praze, matka, autorka básnické sbírky, a zejména její bratr novinář, za normalizace zavřený za šíření samizdatu, ho inspirovali k prvním literárním pokusům už na gymnáziu. Po přerušení studia strávil půl roku stříháním ovcí na Novém Zélandě, potom vystřídal řadu zaměstnání doma, například jako vedoucí antikvariátu.
„Mezi tolika knihami nemůžete nakonec dělat nic jiného, než zkusit taky nějakou napsat,“ říká s omluvným pokrčením ramen. „Tak jsem to zkusil.“ Román za deset bůrů je jeho prvotinou.
*

*
Hlavní hrdina netuší, co od života chce. Doposud bydlí se svou rodinou - otcem, matkou, tak trošku šíleným strejdou a jednou ze svých sester. Udržuje vztah-nezvtah s majitelkou butiku a svůj pohled na svět si zapisuje. 
*
Příběh začíná seznámením se s hlavní postavou v baru a posléze představením rodiny. Zde se dozvídáme o nápadu popisu svého života v knize. Hrdina nás posléze zavede na různá místa, kde se odehrávají zajímavé, podivuhodné příběhy o velmi aktuálních tématech, jako jsou například teroristické útoky. Kromě současných problémů hledá naše postava i sebe samotného. Pokládáme si zde otázku, co doopravdy znamená láska, proč lidé touží po pomstě, penězích a kariéře.
*
„O čem je ta tvoje knížka?“ 
„Zatím není. A nejspíš nikdy nebude.“
 „Čekám sukces,“ uchechtne se. „Abych si byla konečně jistá, že mám geniálního bráchu.“
 *
Kniha je napsaná velmi zajímavým osobitým stylem, který ovšem nemusí sednout každému. Autor se zde vyjadřuje hovorově a vtipně. Text obsahuje pouze časté rozhovory mezi postavami. Pokud se ovšem děje něco pro děj velmi důležitého, nebo o složitou úvahu našeho autora, dochází k dlouhému popisu ovšem pouze v jedné větě. 
*
Nijak talentovanej, docela obyčejnej chlápek, kterej si v té své neschopnosti dokonce sebemrskačsky libuje.
*
Postavy jsou popsány stroze a autor zde nechává na čtenáři, aby si sám utvořil představu. Místo vzhledového popisu se spisovatel soustředí spíš na vlastnosti, motiv a charakter dané postavy. Hlavní hrdina jako trošku namyšlený skoro sukničkář a nebo další z postav Nicka je ukazována jako nejobyčejnější dívka ze všech. Takový nápad se mi líbí a oceňuji ho. Na postavách je rovněž vidět vývoj a poznamenání nenaplněnými sny, kterých jsou tu opravdu spousty. Jediné, co mě trošku mrzí je, že některé postavy nedostaly tolik prostoru, kolik by si zasloužily. Například majitelka z butiku Sally měla velmi silný potenciál a charakter.
*
Děj má spád a ubírá se správným směrem. Jak už jsem zmiňovala autor se nezabývá zbytečnými detailními popisy, které jsou pro tuto knihu naprosto zbytečné, soustředí se na děj a rozhovory mezi hrdiny. Chtěla bych také poukázat na to, že v knize se mísí fikce s realitou. Čtenář musí sám rozhodnout, zda-li se události, kterých je svědkem, skutečně odehrávájí, či jsou pouze od našeho spisovatele Edy jako výplň v jeho knize o životě pro vytvoření zajímavého napětí.
*
„Nejlepší by bylo, kdybych oblíkala nějakou populární ženskou.“     
„Lady Gaga,“ zaculím se.     
„Dělá ti moc dobře, že se směješ?“ 
„Ta by tě stála jen síť a hroudu masa.“
*
Samotný závěr románu se mi velmi líbil. Lehce otevřený konec s vysvětlením všeho, čeho jsme se v knize dočetli. Nemohu hodnotit jinak než 4/5. Ačkoliv je kniha výborně napsaná, lehce mě zklamalo občasné chování hlavní postavy s tím, co se na závěr stalo. I tak knihu rozhodně doporučuji. Pokud hledáte oddechové vtipné čtení o aktuálních tématech, bez zbytečných popisů, Eda Bůr je právě pro vás!

Žádné komentáře:

Okomentovat

 

Rozečtené série

Across the Universe by Beth Revis Alex Craft by Kalayna Price Black Dagger Brotherhood by J.R. Ward Blue Bloods by Melissa de la Cruz The Chemical Garden by Lauren Destefano Codex Alera by Jim Butcher Dark-Hunter by Sherrilyn Kenyon Daughter of Smoke and Bone by Laini Taylor The Demonata by Darren Shan Divergent by Veronica Roth Evernight by Claudia Gray Fallen by Lauren Kate Fifty Shades by E.L. James Firelight by Sophie Jordon Hercule Poirot by Agatha Christie Hex Hall by Rachel Hawkins House of Night by P.C. Cast & Kristin Cast Hush, Hush by Becca Fitzpatrick If I Stay by Gayle Forman The Immortals by Alyson Noel Inheritance by Christopher Paolini The Iron Druid Chronicles by Kevin Hearne Iron Fey by Julie Kagawa Kate Daniels by Ilona Andrews Mara Dyer by Michelle Hodkin Mercedes Thompson by Patricia Briggs The Morganville Vampires by Rachel Caine The Mortal Instruments by Cassandra Clare Night Huntress by Jeaniene Frost Revenants by Amy Plum Ruby Red Trilogy by Kerstin Gier The Secret Circle by L.J. Smith The Seven Kingdoms by Kristin Cashore Twilight by Stephenie Meyer Under the Never Sky by Veronica Rossi Unearthly by Cynthia Hand Vampire Academy by Richelle Mead The Wolves of Mercy Falls by Maggie Stiefvater

Přečtené série

Harry Potter by J.K. Rowling The Hunger Games by Suzanne Collins Matched by Ally Condie Millennium by Stieg Larsson Nightshade by Andrea Cremer Percy Jackson and the Olympians by Rick Riordan The Selection by Kiera Cass

Oblíbené série

Alex Craft by Kalayna Price The Demonata by Darren Shan The Chemical Garden by Lauren Destefano Codex Alera by Jim Butcher Dark-Hunter by Sherrilyn Kenyon Harry Potter by J.K. Rowling Hercule Poirot by Agatha Christie The Hunger Games by Suzanne Collins Hush, Hush by Becca Fitzpatrick If I Stay by Gayle Forman Inheritance by Christopher Paolini Iron Fey by Julie Kagawa Millennium by Stieg Larsson Percy Jackson and the Olympians by Rick Riordan Ruby Red Trilogy by Kerstin Gier Vampire Academy by Richelle Mead

Jsem v týmu

The Chemical Garden by Lauren Destefano Fallen by Lauren Kate Firelight by Sophie Jordon Hex Hall by Rachel Hawkins House of Night by P.C. Cast & Kristin Cast The Hunger Games by Suzanne Collins Hush, Hush by Becca Fitzpatrick Iron Fey by Julie Kagawa Matched by Ally Condie Mercedes Thompson by Patricia Briggs The Mortal Instruments by Cassandra Clare Night Huntress by Jeaniene Frost Nightshade by Andrea Cremer The Selection by Kiera Cass Slide by Jill Hathaway Twilight by Stephenie Meyer Under the Never Sky by Veronica Rossi Unearthly by Cynthia Hand Vampire Academy by Richelle Mead The Vampire Diaries by L.J. Smith
 
Blogger Templates