Social Icons

čtvrtek 5. června 2014

Recenze: Hvězdy nám nepřály

Autor: John Green
Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2013
Anotace: Zajímavá a citlivá knížka o šestnáctileté Hazel, která trpí rakovinou a sblíží se s Augustem, jemuž se podařilo tuto nemoc překonat. Ti dva mladí lidé se výborně doplňují, a navíc je spojuje originální pohled na život i na chorobu, která je postihla. „Nejvtipnější smutný příběh“ je napsán s mimořádným smyslem pro humor a sarkasmus a díky autorovu vyprávěčskému talentu vyznívá velmi působivě.
Pár slov o autorovi: John Green získal mimo jiné ceny Printz Medal, Printz Honor a Edgar Award, jeho knihy se vytrvale drží na žebříčku bestsellerů New York Times, dvakrát byl finalistou Knižní ceny LA Times.
Spolu se svým bratrem Hankem tvoří John polovinu Vlogbrothers (youtube.com/vlogbrothers), jednoho z nejpopulárnějších online videoprojektů na světě. Můžete se přidat k 1,1 milionu lidí, kteří Johna sledují na Twitteru (@realjohngreen) nebo ho navštívit online na johngreenbooks.com.
John žije se svou manželkou a synem v Indianapolisu, stát Indiana. (zdroj)
ISBN: 978-80-242-3821-0

*

Hvězdy nám nepřály byla velmi diskutovaná kniha. Získala spoustu ocenění a i mezi čtenáři byla často rozebírána. První polovina bloggerů mi radila, abych si připravila pořádně velké balení kapesníčku, ta druhá ovšem tvrdila, že je kniha přeceňovaná, smutná, ale není to nic u čeho bych brečela od začátku do konce. Takže si dovedete představit, jak moc jsem byla na knihu zvědavá.
*
Bolest se dožaduje procítění.
*
Hlavní hrdinka je šestnáctiletá Hazel trpící rakovinou. Ví, že jednoho dne opustí své rodiče a nechá je tu samotné. Už nevěří v zázraky a pomalu prohrává boj se zákeřnou nemocí. Již několik let trpí rakovinou štítné žlázy čtvrtého stupně a metastázami v plicích, které jí brání dýchat. Proto sebou všude vozí kyslíkovou bombu, která jí pomáhá pořádně dýchat. Nemůže tedy žít jako jiná šesnáctiletá puberťačka, nemůže si užívat večírky, chodit s kamarády pořádně ven, nemůže řešit obyčejné hloupé problémy ostatních teenagerů... Většinu dne tráví s rodiči, v podpůrné skupině nebo četbou své oblíbené knihy Císařský neduh.
V podpůrné skupině se seznámí s o rok starším Augustem, který boj s rakovinou vyhrál, avšak ztratil nohu. Jako metaforu pro zabijáka používá cigaretu, kterou si vždy strčí do úst, ale nezapálí, a tudíž nedovolí zabijíkovi zabíjet. Svým optimismem se snaží podpořit všechny v podpůrné skupině a hlavně Hazel, do které se zamiluje.
*
A já jsem se zamilovala, jako když člověk usíná: pomalu a pak najednou docela.
*
Hazel se při dalším sezení seznámí s Augustem. Oba dva v sobě najdou zalíbení a užívají si společné dny, ačkoliv oba vědí, že rakovina jim společný čas pomalu krátí. Snaží se žít naplno. Hazel se Augustovi svěří se svou zálibou v knize Císařský neduh. Augustus se rozhodne splnit Hazel její velké přání setkání se s autorem její oblíbené knihy, která vypráví o dívce Anně s rakovinou. Jelikož kniha končí uprostřed věty, což je symbolem toho, jak snadno může zaniknout život, má Hazel spoustu otázek na autora - co se stalo s postavami, jestli napsal i něco jiného... Vydají se tak společně do Amsterodamu. Celou romantickou idylku však naruší nemoc, se kterou už dlouho bojují...
*
Okay?
Okay. 
*
Po dočtení knihy jsem byla vážně v šoku. Hvězdy nám nepřály rozhodně není kniha plná akce a dobrodružství, ale jedná se o nejlepší nejvtipnější nejsmutnější příběh jaký jsem četla. Hazel je neuvěřitelně silná dívka trpící rakovinou a po celou dobu čtení jsem ji obdivovala, jak dokáže žít naplno... žít dneškem... žít, jako by byl každý její den tím posledním. S Augustem tvořili naprosto úžasnou dvojici plnou skvělých vtipných hlášek i romantických chvil.
*
Bez bolesti by člověk nepoznal radost.
*
Děj knihy je vážně... síla. Autor mě donutil se pořádně zamyslet, jak dokáže rakovina lidi poznamenat.
Hazel nechce obtěžovat svou nemocí ostatní lidi, hlavně své rodiče. Snaží se nemyslet na to, jak se budou cítit, když už tu ona nebude... jak se budou cítit lidé, na kterých jí záleží. Vyprávění bylo neskutečně dojemné a musím říct, že jsem byla vážně naměkko. Kdybych tvrdila, že jsem celou knihu probrečela, lhala bych, ale také bych lhala, kdybych tvrdila, že jsem žádnou slzičku neuronila. Je pravda, že jsem při jedné části vážně brečela, protože mě tak moc dojala... že se to snad ani slovy nedá popsat.

*
I za pár měsíců se dá prožít malá věčnost a některá nekonečna jsou větší než já.
*
Od začátku mi bylo jasné, že kniha nejspíš neskončí happyendem. Rakovina je opradu nemilosrdná, avšak konec příběhu mě vážně překvapil. Musím říct, že takový závěr jsem nečekala. Pokud bych měla říct ještě několik slov, určitě by mezi ně patřilo něco na způsob - tohle si prostě musíte přečíst, protože tohle si prostě musíte přečíst! Už chápu, proč je kniha tak vychvalována, protože ona si to prostě zaslouží!
*
5/5
*
Prožijme dnešek, jak nejlépe můžeme.
*Zdroj obrázků: 1,2,3,4,5

3 komentáře:

  1. Hvězdy nám nepřály jsem přečetla už dávno, ale i tak na mě pořád působí, je to vážně nádherná kniha :) Na mém blogu teď probíhá soutěž, kdyby jsi měla zájem, můžes se zúčastnit http://beeneedsnewbooks.blogspot.cz/2014/06/prazdninova-soutez.html

    OdpovědětVymazat
  2. No ... ja mám veľmi zmiešané pocit pretože som práve prišla z kina a film bol... no ako film. Nehovorím že túto knihu brutálne žeriem ale po pozretí filmu som znova objavila také to vzrušenie z knihy :) .. Mala by som si knihu znova prečítať.

    OdpovědětVymazat
  3. Kniha bola úžasná, aj keď mi do istej miery vadil slovenský preklad. Dnes na to idem do kina, tak som zvedavá ^^

    OdpovědětVymazat

 

Rozečtené série

Across the Universe by Beth Revis Alex Craft by Kalayna Price Black Dagger Brotherhood by J.R. Ward Blue Bloods by Melissa de la Cruz The Chemical Garden by Lauren Destefano Codex Alera by Jim Butcher Dark-Hunter by Sherrilyn Kenyon Daughter of Smoke and Bone by Laini Taylor The Demonata by Darren Shan Divergent by Veronica Roth Evernight by Claudia Gray Fallen by Lauren Kate Fifty Shades by E.L. James Firelight by Sophie Jordon Hercule Poirot by Agatha Christie Hex Hall by Rachel Hawkins House of Night by P.C. Cast & Kristin Cast Hush, Hush by Becca Fitzpatrick If I Stay by Gayle Forman The Immortals by Alyson Noel Inheritance by Christopher Paolini The Iron Druid Chronicles by Kevin Hearne Iron Fey by Julie Kagawa Kate Daniels by Ilona Andrews Mara Dyer by Michelle Hodkin Mercedes Thompson by Patricia Briggs The Morganville Vampires by Rachel Caine The Mortal Instruments by Cassandra Clare Night Huntress by Jeaniene Frost Revenants by Amy Plum Ruby Red Trilogy by Kerstin Gier The Secret Circle by L.J. Smith The Seven Kingdoms by Kristin Cashore Twilight by Stephenie Meyer Under the Never Sky by Veronica Rossi Unearthly by Cynthia Hand Vampire Academy by Richelle Mead The Wolves of Mercy Falls by Maggie Stiefvater

Přečtené série

Harry Potter by J.K. Rowling The Hunger Games by Suzanne Collins Matched by Ally Condie Millennium by Stieg Larsson Nightshade by Andrea Cremer Percy Jackson and the Olympians by Rick Riordan The Selection by Kiera Cass

Oblíbené série

Alex Craft by Kalayna Price The Demonata by Darren Shan The Chemical Garden by Lauren Destefano Codex Alera by Jim Butcher Dark-Hunter by Sherrilyn Kenyon Harry Potter by J.K. Rowling Hercule Poirot by Agatha Christie The Hunger Games by Suzanne Collins Hush, Hush by Becca Fitzpatrick If I Stay by Gayle Forman Inheritance by Christopher Paolini Iron Fey by Julie Kagawa Millennium by Stieg Larsson Percy Jackson and the Olympians by Rick Riordan Ruby Red Trilogy by Kerstin Gier Vampire Academy by Richelle Mead

Jsem v týmu

The Chemical Garden by Lauren Destefano Fallen by Lauren Kate Firelight by Sophie Jordon Hex Hall by Rachel Hawkins House of Night by P.C. Cast & Kristin Cast The Hunger Games by Suzanne Collins Hush, Hush by Becca Fitzpatrick Iron Fey by Julie Kagawa Matched by Ally Condie Mercedes Thompson by Patricia Briggs The Mortal Instruments by Cassandra Clare Night Huntress by Jeaniene Frost Nightshade by Andrea Cremer The Selection by Kiera Cass Slide by Jill Hathaway Twilight by Stephenie Meyer Under the Never Sky by Veronica Rossi Unearthly by Cynthia Hand Vampire Academy by Richelle Mead The Vampire Diaries by L.J. Smith
 
Blogger Templates