Social Icons

úterý 21. srpna 2012

Recenze:Síla vzdoru (Hunger games 3)


Autor: Suzanne Collins
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2010
Číslo vydání: 1. vydání
Počet stran: 390
Anotace: Suzanne Collinsová - Hunger Games: Plamen vzdoru Jmenuji se Katniss Everdeenová. Proč nejsem mrtvá? Měla bych být. Katniss Everdeenová, dívka v plamenech, přežila, ale její domov byl zničen. Hurikán unikl. Katnissina rodina je v bezpečí. Peetu zajal Kapitol. Třináctý kraj skutečně existuje. Vypuklo povstání. Katniss záměrně zachránili z arény krutých a krvavých čtvrtoher a bez jejího vědomí ji už před dlouhou dobou zapojili do revoluce. Třináctý kraj vystupuje ze stínů a plánuje svrhnout Kapitol. Zdá se, že všichni o pečlivě připraveném plánu vědí - s výjimkou Katniss. Úspěch povstání závisí na její ochotě stát se pěšákem, přijmout odpovědnost za nespočetné životy a změnit budoucnost Panemu. Kvůli tomu musí odsunout stranou svoji zlost i nedůvěru. Musí se stát symbolem revoluce - reprodrozdem - bez ohledu na to, že cena může být hodně vysoká.


*
Druhý díl Hunger games mě hodně motivoval a přímo mě donutil k tomu, abych si přečetla třetí, závěrečný díl. Když jsem dostala Hunger games – Síla vzdoru do ruky, byla jsem celá šťastná, že si konečně přečtu jistě dramatický závěr celé trilogie.
*
„Hra ještě neskončila.“
*
Katniss je velmi rozrušená ze zničení Dvanáctého kraje. Navštěvuje svůj starý domov, bere si odtud pár věcí a nemůže uvěřit, že Dvanáctý kraj už neexistuje. Nyní žije ve Třináctém kraji, který se jí moc nezamlouvá. Vše má svůj řád, vše se musí dělat přesně. Každý den vám vytetují na ruku rozvrh, podle kterého se musíte řídit. Katniss, ale jako vždycky, neposlouchá. Je zničená z toho, že rebelové nezachránili Peetu a při představě, jak jej v Kapitolu mučí, se Katniss dělá opravdu špatně a vše si vyčítá.
Proč nezachránili Peetu místo mě?
Katniss se rozhodne stát reprodrozdem, symbolem rebelů a boje proti Kapitolu. Aby se o odboji dozvěděli ve všech krajích, musí Katniss natočit „reklamu“, proto přijíždí do Osmého kraje, kde navštíví nemocnici, kterou později zničí Kapitolská vznášedla.
V televizi se objevuje i Peeta, který se požaduje složení zbraní. Jednou ale v televizi varuje Třináctý kraj, před bombardováním a za to je zbit. Třináctému kraji tato informace velice pomůže a všichni se ukryjí hlouběji do podzemí, díky Peetovi odolají útoku Kapitolských bomb.
Katniss došla trpělivost a je odhodlána zabít prezidenta Snowa, zničit Kapitol a jeho tyranii jednou pro vždy. Podaří se jí to? Zachrání Peetu? A co ostatní splátci, které Kapitol mučí?
*
Hunger games jsem si oblíbila, a už po přečtení prvního dílu jsem se do této trilogie zamilovala a rozhodla jsem se, že si musím přečíst i další díly.
*

Začátek knihy se mírně vlekl, protože zde Katniss prožívala veliký šok ze ztráty domova. A když se rozhodla, že se stana symbolem odboje proti Kapitolu, byla jsem celá nadšená a fandila jsem jí, aby konečně zabila toho zlého prezidenta Snowa.
*
Nelíbilo se vám, že v předchozích dílech jste si vůbec neužili dvojici Katniss - Hurikán? V tomto díle udělala autorka všem fanouškům této dvojice radost. Protože je Peeta vězněm Kapitolu a Katniss je zase ve Třináctém kraji, kde společně se společně s Hurikánem ukrývají, tak se můžete těšit na spoustu scén Katniss s Hurikánem, ale co se stane, až se zde objeví Peeta? Koho si Katniss nakonec vybere?
*
Dále se mi líbilo, jak se Katniss chovala k pacientům v nemocnici, jak se zachovala, když zjistila, že Peeta je vlastně na straně Kapitolu, jak bojovala a snažila se přitom chránit svoje blízké. Katniss si totiž postupně uvědomuje, že pouze ona může sjednotit lid, který by povstal proti Kapitolu, pouze ona může být ta jiskra, která zažehne plamen.
*
„Stanu se reprodrozdem.“
*
V tomto díle se udála spousta věcí, zemřelo hodně lidí… a Katniss si dává za vinu jejich smrt. Kdyby se nepřihlásila na místo Prim do Hladových her, kdyby raději utekla s Hurikánem a rodinou, kdyby nevytáhla v aréně jedovaté bobule, kdyby…
*
Kniha se mi líbila. Autorka píše čtivě a já hltala vše, každou stránku, vše, co Katniss řekla, nebo udělala. Jediné, co se mi nelíbilo, byl konec. Přišel mi velmi divný a dlouho jsem jenom seděla, zírala na knihu a říkala si: to jako vážně? Já jsem tedy doufala v jiný konec, vlastně jsem si závěr knihy představovala úplně jinak a konec mě tedy velice překvapil.
*
Na knize se mi nelíbila smrt většiny postav, podle mě, byla smrt minimálně dvou z nich zbytečná. Na druhou stranu se mi líbilo, jak autorka vyřešila Katnissino „těhotenství“, a proto knihu hodnotím jako 5/5.
*
Jsme vrtkavé, pošetilé bytosti s výjimečným darem ničit samy sebe.
1 komentář:

  1. Skvělé zakončení celé série, HG prostě miluju, už se těším na druhý díl filmu :)

    OdpovědětVymazat

 

Rozečtené série

Across the Universe by Beth Revis Alex Craft by Kalayna Price Black Dagger Brotherhood by J.R. Ward Blue Bloods by Melissa de la Cruz The Chemical Garden by Lauren Destefano Codex Alera by Jim Butcher Dark-Hunter by Sherrilyn Kenyon Daughter of Smoke and Bone by Laini Taylor The Demonata by Darren Shan Divergent by Veronica Roth Evernight by Claudia Gray Fallen by Lauren Kate Fifty Shades by E.L. James Firelight by Sophie Jordon Hercule Poirot by Agatha Christie Hex Hall by Rachel Hawkins House of Night by P.C. Cast & Kristin Cast Hush, Hush by Becca Fitzpatrick If I Stay by Gayle Forman The Immortals by Alyson Noel Inheritance by Christopher Paolini The Iron Druid Chronicles by Kevin Hearne Iron Fey by Julie Kagawa Kate Daniels by Ilona Andrews Mara Dyer by Michelle Hodkin Mercedes Thompson by Patricia Briggs The Morganville Vampires by Rachel Caine The Mortal Instruments by Cassandra Clare Night Huntress by Jeaniene Frost Revenants by Amy Plum Ruby Red Trilogy by Kerstin Gier The Secret Circle by L.J. Smith The Seven Kingdoms by Kristin Cashore Twilight by Stephenie Meyer Under the Never Sky by Veronica Rossi Unearthly by Cynthia Hand Vampire Academy by Richelle Mead The Wolves of Mercy Falls by Maggie Stiefvater

Přečtené série

Harry Potter by J.K. Rowling The Hunger Games by Suzanne Collins Matched by Ally Condie Millennium by Stieg Larsson Nightshade by Andrea Cremer Percy Jackson and the Olympians by Rick Riordan The Selection by Kiera Cass

Oblíbené série

Alex Craft by Kalayna Price The Demonata by Darren Shan The Chemical Garden by Lauren Destefano Codex Alera by Jim Butcher Dark-Hunter by Sherrilyn Kenyon Harry Potter by J.K. Rowling Hercule Poirot by Agatha Christie The Hunger Games by Suzanne Collins Hush, Hush by Becca Fitzpatrick If I Stay by Gayle Forman Inheritance by Christopher Paolini Iron Fey by Julie Kagawa Millennium by Stieg Larsson Percy Jackson and the Olympians by Rick Riordan Ruby Red Trilogy by Kerstin Gier Vampire Academy by Richelle Mead

Jsem v týmu

The Chemical Garden by Lauren Destefano Fallen by Lauren Kate Firelight by Sophie Jordon Hex Hall by Rachel Hawkins House of Night by P.C. Cast & Kristin Cast The Hunger Games by Suzanne Collins Hush, Hush by Becca Fitzpatrick Iron Fey by Julie Kagawa Matched by Ally Condie Mercedes Thompson by Patricia Briggs The Mortal Instruments by Cassandra Clare Night Huntress by Jeaniene Frost Nightshade by Andrea Cremer The Selection by Kiera Cass Slide by Jill Hathaway Twilight by Stephenie Meyer Under the Never Sky by Veronica Rossi Unearthly by Cynthia Hand Vampire Academy by Richelle Mead The Vampire Diaries by L.J. Smith
 
Blogger Templates