Social Icons

čtvrtek 28. května 2015

Recenze: Pekáč buchet (RC)

Autor: Kateřina Petrusová
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání:2014
Počet stran: 159
Žánr: Romantika, Adult
Anotace:
ONA
Redaktorka ženského časopisu, expertka na vaření. Miluje nové recepty, oprašuje staré po babičkách, dobrého jídla se nikdy nepřejí a je pro ni středobodem vesmíru. Sama o sobě říká, že je gastrosexuálka. Sport je pro ni nutné zlo, aby nenakynula jako její milované tvarohové buchty. Jmenuje se Klára.
                                      ON
Adrenalinový sportovec. V létě leze po horách, v zimě po zamrzlých vodopádech. Sport je součástí jeho života a nedokáže bez něj existovat. Jeho břišní, zádové, hýžďové, no prostě všechny svaly, podle toho patřičně vypadají. Pekáč buchet může spořádat na posezení a nebude to na něm vůbec vidět. Jmenuje se Matouš.
Je vůbec možné, aby dva takto rozdílné světy fungovaly společně? Stačilo jediné včelí bodnutí a následná prudká alergická reakce, a bylo to. Náhoda je spojila dohromady, a tak na nich můžeme otestovat hned dvě lidová moudra: že láska prochází žaludkem a že láska hory přenáší.
Další skvělé čtení od Kateřiny Petrusové, které smlsnete jako pralinku. Najdete v něm všechno, co na jejích knížkách máte rády: svérázné postavy, skvělé dialogy, nečekané zápletky. Vtip, romantiku i napětí.
Pár slov o autorce: Kateřina Petrusová se narodila 23. března 1982 v Pardubicích. Své první dvě povídky napsala ve čtrnácti letech. Další přišly o tři roky později, kdy se zúčastnila literárních soutěží. Hned potom šlo psaní opět k ledu, dokud nenarazila na plno stějně nadšených pisatelek. Tentokrát už toho nenechala a vyklubala se z toho její knižní prvotina s názvem Nebezpečná láska. V současné době žije v Pardubicích se svým manželem a dvěma dcerami.
ISBN 978-80-253-2218-5


Děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku.

*
Jelikož se mi všechny knížky od Katky velmi líbily, nemohla jsem si přece nechat ujít další! Navíc na loňském Knižním veletrhu autorka kousek přečetla (tím mě doopravdy navnadila a já byla rozhodnutá si knihu přečíst!). Nový průšvih, tentokrát s názvem Pekáč buchet, mě však maličko zklamal. Musím říct, že oproti předchozím knihám se podle mého názoru jedná o zatím nejslabší Katčinu knihu.
*
Jako ve většině romantických knih i tu najdeme naprosto nesourodou dvojici - Kláru a Matouše. Na první pohled jsou oba tak rozdílní, ale jedno mají společné - pekáč buchet.
Když se nad tím tak zamyslím, Klára mi nebyla nijakým způsobem výrazná hrdinka. Ráda vařila, užívala si každé sousto a psala blog o vaření. Většině čtenářů se na Kláře líbí právě to, že si jídlo dokáže vychutnat, že není žádná hubená slečinka, která by si hlídala svou váhu, ačkoliv se nějaké to kilo snaží shodit. Mně osobně se nijak zvlášť Klářina posedlost jídlem nijak zvlášť neoslovila. Na druhou stranu to vyvažuje fakt, že na začátku každé kapitoly je kousek receptu, který se Klára buď chystá vařit, vařila nebo tematicky sedí ke kapitole. (Po dopsání recenze se pokusím upéct aspoň ty buchty!)
*
Samozřejmě nesmím zapomenout na Matouše. V celé knize mu Klára neřekne jinak než Kopřivo. Nějak se nedokážu smířit s faktem, že ti dva si říkali příjmeními. Chápu, že bych to měla brát jako takové jejich pošťuchování, ale v některým situacích bych oslovení Kopřivo, nahradila spíše jeho jménem.
*
Kvůli Míšiné nehodě musí Klára za svou kolegyni zaskočit a napsat do časopisu rozhovor s Matoušem - adrenalinovým sportovcem, který leze po zmrzlých vodopádech. Klára odmítá. O čem bude mluvit s takovým kuřetem? Vždyť ona se zabývá jídlem, ne sporty. Rozhovor neprobíhá podle představ, ale i přes všechny trapasy, omyly a počáteční nevraživost, přeskočí mezi hlavními hrdiny jiskra.
*
Ráda bych také poukázala na fakt, že jména skoro všech postav (pár výjimek) začínají na M - Matěj, Matouš, Míša, Miloň... na mě až moc lidí s podobným jménem. Dokonce jsem při zvratu na konci byla tak zmatená, že jsem nevěděla, o koho se jedná. Kdo teda leží v nemocnici? Když Klára pořád říkala Matoušovi Kopřivo, nevěděla jsem jestli v nemocnici leží jeho táta, nebo samotný Kopřiva. Chvíli jsem zkrátka nevěděla, která bije! 
*
Jak jsem se blížila ke konci knížky, začala jsem tušit nějakou boudu. Od této autorky nikdy nevíte co čekat, zvlášť potom, co jsem si přečetla knížku Nebezpečná láska. Vždycky jenom čekám, co si Katka na mě vymyslí tentokrát. Když mi zbývalo asi padesát stran do konce začala jsem přemýšlet, co autorka asi tak vyvede, že je vše moc dokonalé na to, aby to byla pravda. A víte co se stalo? Ne? Já vám to neřeknu! To si budete muset přečíst. Jediné, co vám prozradím je - HA! Já to věděla! Já věděla, že Katce nemám věřit ani nos mezi očima!
*
Pekáč buchet není nikterak náročná četba. Jedná se o lehké letní čtení. Příběh volně plyne a vy jste svědkem několika vtipných situací i dialogů. To mám na Katce nejraději. Její humor, vtip a napětí v knihách. Když se při čtení usmívám od ucha k uchu, v autobuse se dusím smíchy, zadržuji slzy a přitom se snažím nevypadat jako idiot. Takže pokud hledáte vtipnou knihu, určitě si přečtěte knížky od Katky Petrusové!
*
Může se vám zdát, že recenze je příliš negativní na tak vysoké hodnocení. Ale mě se knížka doopravdy líbila. Zvrat na konci mě nenechal chladnou. Miluji styl psaní autorky, její vtip, napětí a romantiku. Líbil se mi Matouš, Miloň byl zlatíčko s divným jménem. Ať si říká kdo chce, co chce. Já dávám 4 hvězdičky!
*
4/5

*
Ještě jednou děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku.
Knihu si můžete objednat zde, na stránkách nakladatelství.

Zdroj obrázků 1,2,3

Žádné komentáře:

Okomentovat

 

Rozečtené série

Across the Universe by Beth Revis Alex Craft by Kalayna Price Black Dagger Brotherhood by J.R. Ward Blue Bloods by Melissa de la Cruz The Chemical Garden by Lauren Destefano Codex Alera by Jim Butcher Dark-Hunter by Sherrilyn Kenyon Daughter of Smoke and Bone by Laini Taylor The Demonata by Darren Shan Divergent by Veronica Roth Evernight by Claudia Gray Fallen by Lauren Kate Fifty Shades by E.L. James Firelight by Sophie Jordon Hercule Poirot by Agatha Christie Hex Hall by Rachel Hawkins House of Night by P.C. Cast & Kristin Cast Hush, Hush by Becca Fitzpatrick If I Stay by Gayle Forman The Immortals by Alyson Noel Inheritance by Christopher Paolini The Iron Druid Chronicles by Kevin Hearne Iron Fey by Julie Kagawa Kate Daniels by Ilona Andrews Mara Dyer by Michelle Hodkin Mercedes Thompson by Patricia Briggs The Morganville Vampires by Rachel Caine The Mortal Instruments by Cassandra Clare Night Huntress by Jeaniene Frost Revenants by Amy Plum Ruby Red Trilogy by Kerstin Gier The Secret Circle by L.J. Smith The Seven Kingdoms by Kristin Cashore Twilight by Stephenie Meyer Under the Never Sky by Veronica Rossi Unearthly by Cynthia Hand Vampire Academy by Richelle Mead The Wolves of Mercy Falls by Maggie Stiefvater

Přečtené série

Harry Potter by J.K. Rowling The Hunger Games by Suzanne Collins Matched by Ally Condie Millennium by Stieg Larsson Nightshade by Andrea Cremer Percy Jackson and the Olympians by Rick Riordan The Selection by Kiera Cass

Oblíbené série

Alex Craft by Kalayna Price The Demonata by Darren Shan The Chemical Garden by Lauren Destefano Codex Alera by Jim Butcher Dark-Hunter by Sherrilyn Kenyon Harry Potter by J.K. Rowling Hercule Poirot by Agatha Christie The Hunger Games by Suzanne Collins Hush, Hush by Becca Fitzpatrick If I Stay by Gayle Forman Inheritance by Christopher Paolini Iron Fey by Julie Kagawa Millennium by Stieg Larsson Percy Jackson and the Olympians by Rick Riordan Ruby Red Trilogy by Kerstin Gier Vampire Academy by Richelle Mead

Jsem v týmu

The Chemical Garden by Lauren Destefano Fallen by Lauren Kate Firelight by Sophie Jordon Hex Hall by Rachel Hawkins House of Night by P.C. Cast & Kristin Cast The Hunger Games by Suzanne Collins Hush, Hush by Becca Fitzpatrick Iron Fey by Julie Kagawa Matched by Ally Condie Mercedes Thompson by Patricia Briggs The Mortal Instruments by Cassandra Clare Night Huntress by Jeaniene Frost Nightshade by Andrea Cremer The Selection by Kiera Cass Slide by Jill Hathaway Twilight by Stephenie Meyer Under the Never Sky by Veronica Rossi Unearthly by Cynthia Hand Vampire Academy by Richelle Mead The Vampire Diaries by L.J. Smith
 
Blogger Templates