Social Icons

sobota 17. února 2018

Recenze: World of Warcraft (1) - Zrod hordy

Autor: Christie Golden
Nakladatelství: Fantom print
Rok vydání: 2010
Počet stran: 352
Žánr: fantasy, fikce, herní adaptace
Anotace: Orkské klany kdysi dávno žily v idylickém světě nazývaném Draenor v relativním míru se svými záhadnými sousedy – draenei. Velitelé Plamenné legie však měli s oběma nic netušícími rasami jiné plány. Démonický pán Kil´jaeden rozehrál temnou partii s cílem nejen vyhladit všechny draenei, ale zároveň s úmyslem spojit všechny orkské klany v jedinou nezastavitelnou sílu poháněnou nenávistí a touhou po zkáze.
Pár slov o autorovi: Christie Golden – spisovatelka sci-fi a fantasy známá pro svou práci na Star Trek: Voyager, Buffy the vampire slayer, Angel, Forgotten realms, Ravenloft a mnohé další. V poli knih Blizzard entertainment je známá pro romány Warcraft: Lord of the Clans a World of Warcraft: Rise of the horde. (zdroj)
*
World of Warcraft je velmi známé MMORPG, které už hraji delší dobu, nicméně až teď jsem se začala více zajímat o příběh hry. Samotnému World of Warcraft předcházely hry Warcraft 1,2,3. Abych lépe pochopila příběh bylo mi doporučeno si přečíst knihy a zahrát si Warcraft 3. Jediný problém byl, že jsem netušila chronologické pořadí knih, a proto jsem začala podle mě (a internetu) první knihou ze série World of Warcraft - Zrod hordy.
*
Pokud neznáte svět Warcraftu, bude pro vás tato kniha velkým oříškem. Svět Warcraftu se rozděluje do pěti kontinentů - Kalimdoru, Eastern Kingdoms, Pandaria, Northrend (všechny patří do Azerothu) a Outland (bývalý Draenor). Tento první díl se odehrává právě v bývalém Draenoru a vypráví příběh vzniku hordy (nečekaně, podle názvu). Svět Warcraftu obývá více ras, v této knize se budeme však setkávat pouze s orky a draeneri. Pro snadnější orientaci určitě doporučuji se seznámit se hrou Warcraft nebo se samotným MMORPG World of Wacraft.
*
Orkové, z jejichž pohledu budeme sledovat vývoj příběhu kdysi dávno žili v zemi, která byla rasou Draeneri pojmenována jako Draenor. Orkové jsou středně vysocí a mají žlutou až hnědou kůži, žijí v souladu s přírodou, uctívají předky a nejsou technologicky vyspělý národ. Orkové jsou rozděleni do několika klanů se šílenými a hrůzou nahánějícími názvy. Každý klan má svého vůdce a šamany, kteří zprostředkovávají kontakt s mrtvými předky a přírodou. Jako čtenář budeme příběh sledovat z pohledu vůdce klanu Durotana.
*
Zde mi přišel zajímavý popis orků, jejich tradic a zvyků. Čtenář sleduje vývoj Durotana od dítěte až po náčelníka. Dokáže se tak lépe vcítit do jeho situace a pochopit jeho rozhodování. Některé zvyky byly velmi šokující, například způsob, jakým získal Orgrim svou zbraň.
*
Druhou rasou jsou Draeneri. Jedná se o vyšší modré bytosti s kopyty dožívající se vysokého věku a s vyspělými technologiemi. Oba národy žijí v míru než je orkům vnucena pomocí předků představa hrozby v podobě Draeneri. Kdo a proč má v úmyslu vyhladit Draeneri a jak vlastně vznikl temný portál z Draenoru se dozvíte právě v této knize.
*
K Draeneri takový vztah jako k orkům nemám. Ve hře World of Warcraft si totiž vybíráte ze dvou stran - aliance a hordy. Jelikož hraji za hordu a Draeneri patří k alianci, jejich historie mi nepřišla tak poutavá. To však neznamená, že by nebyla pestrá. Ve vyprávění totiž vidíme velký rozdíl mezi způsobem života Draeneri a Orků. Na jedné straně vyspělý kultivovaný národ Draeneri na druhé zaostalejší avšak s postupem času se vyvíjející orkové.
*
World of Warcraft mám ráda, ale neřadím se k velkým znalcům či velmi šíleným nadšeným fanouškům. Z počátku jsem měla veliký problém se v knize zorientovat kvůli množství jmen, ačkoliv jsem tušila kdo je například Durotan nebo Kil'jaeden. I když jsou jména složitá, tvoří velké plus pro knihu, jelikož se jedná o originální a hluboce promyšlenou součást světa Warcraft.
*
Samotný příběh se mi líbil, nicméně se v druhé polovině knihy začal zbytečně mírně natahovat. I když bylo jasné, jak celá kniha dopadne, sledovala jsem jako čtenář dlouhé popisy bojů. Pro někoho plus, pro jiné mínus. I když byl příběh nabitý akcí, neobjevily se v příběhu zvraty zásadně ovlivňující děj. Takto víte, kam celý příběh spěje a nic vás jako čtenáře nepřekvapí.
*
I když byl směr děje v druhé polovině naprosto jasný, zaujal mě vývoj jedné z důležitých postav - Durotana. Po celou dobu sledujeme jeho vnitřní souboj, kde uvažuje nad tím, co je správné a co by měl udělat pro svůj klan. Jakékoliv jeho špatné rozhodnutí totiž ovlivní osud celého jeho klanu. Tím chci říct, že i když si většina lidí představuje orky jako krvelačné nemyslící bestie, stále mají smysl pro empatii.
*
Jelikož jsem se nikdy předtím příběhem světa Warcraft moc nezabývala a neznám všechny podrobnosti, překvapila mě některá zjištění o vývoji klanu orků a nebo historie rasy Draeneri. Myslím si, že pro znalce i neznalce, zkrátka každého, kdo má rád World of Warcraft, nebo by se rád něco dozvěděl, je tato kniha vhodná.
*
Kniha se mi líbila a určitě budu pokračovat ve čtení dalšího dílu, který je podle doporučení Poslední strážce.
Za sebe rovněž doporučuji průběžně hrát hru Warcraft 1,2, nebo 3 či MMORPG World of Warcraft. Neznám lepší pocit, než když hraji některou z těchto her a odehraje se tam něco, co vím z knihy, nebo cokoliv odehrávající se po knize. Mám pak pocit, že příběh více ožívá a sama si říkám "Vždyť tohle jsem četla. Vím, co se tu stalo a jak se to odehrálo.".


Zdroj obrázků: 1,2, 3

Žádné komentáře:

Okomentovat

 

Rozečtené série

Across the Universe by Beth Revis Alex Craft by Kalayna Price Black Dagger Brotherhood by J.R. Ward Blue Bloods by Melissa de la Cruz The Chemical Garden by Lauren Destefano Codex Alera by Jim Butcher Dark-Hunter by Sherrilyn Kenyon Daughter of Smoke and Bone by Laini Taylor The Demonata by Darren Shan Divergent by Veronica Roth Evernight by Claudia Gray Fallen by Lauren Kate Fifty Shades by E.L. James Firelight by Sophie Jordon Hercule Poirot by Agatha Christie Hex Hall by Rachel Hawkins House of Night by P.C. Cast & Kristin Cast Hush, Hush by Becca Fitzpatrick If I Stay by Gayle Forman The Immortals by Alyson Noel Inheritance by Christopher Paolini The Iron Druid Chronicles by Kevin Hearne Iron Fey by Julie Kagawa Kate Daniels by Ilona Andrews Mara Dyer by Michelle Hodkin Mercedes Thompson by Patricia Briggs The Morganville Vampires by Rachel Caine The Mortal Instruments by Cassandra Clare Night Huntress by Jeaniene Frost Revenants by Amy Plum Ruby Red Trilogy by Kerstin Gier The Secret Circle by L.J. Smith The Seven Kingdoms by Kristin Cashore Twilight by Stephenie Meyer Under the Never Sky by Veronica Rossi Unearthly by Cynthia Hand Vampire Academy by Richelle Mead The Wolves of Mercy Falls by Maggie Stiefvater

Přečtené série

Harry Potter by J.K. Rowling The Hunger Games by Suzanne Collins Matched by Ally Condie Millennium by Stieg Larsson Nightshade by Andrea Cremer Percy Jackson and the Olympians by Rick Riordan The Selection by Kiera Cass

Oblíbené série

Alex Craft by Kalayna Price The Demonata by Darren Shan The Chemical Garden by Lauren Destefano Codex Alera by Jim Butcher Dark-Hunter by Sherrilyn Kenyon Harry Potter by J.K. Rowling Hercule Poirot by Agatha Christie The Hunger Games by Suzanne Collins Hush, Hush by Becca Fitzpatrick If I Stay by Gayle Forman Inheritance by Christopher Paolini Iron Fey by Julie Kagawa Millennium by Stieg Larsson Percy Jackson and the Olympians by Rick Riordan Ruby Red Trilogy by Kerstin Gier Vampire Academy by Richelle Mead

Jsem v týmu

The Chemical Garden by Lauren Destefano Fallen by Lauren Kate Firelight by Sophie Jordon Hex Hall by Rachel Hawkins House of Night by P.C. Cast & Kristin Cast The Hunger Games by Suzanne Collins Hush, Hush by Becca Fitzpatrick Iron Fey by Julie Kagawa Matched by Ally Condie Mercedes Thompson by Patricia Briggs The Mortal Instruments by Cassandra Clare Night Huntress by Jeaniene Frost Nightshade by Andrea Cremer The Selection by Kiera Cass Slide by Jill Hathaway Twilight by Stephenie Meyer Under the Never Sky by Veronica Rossi Unearthly by Cynthia Hand Vampire Academy by Richelle Mead The Vampire Diaries by L.J. Smith
 
Blogger Templates