Social Icons

pátek 5. října 2012

Recenze: Čachtická paní - Hraběnka Báthoryová

Autor: Jožo Nižnánsky
Nakladatelství: Petrklíč
Rok vydání: 2007
Číslo vydání: 7. vydání
Počet stran: 511 stran

Anotace: Příběh hraběnky BÁTHORYOVÉ, který tak pravdivě a věrně popsal Jožo Nižnánsky v románu Čachtická paní se odehrává na rozhraní 16. a 17. století a čerpá ze skutečných událostí. Děj je nabitý nejen zajímavými historickými a dobovými fakty, ale je především napínavým až detektivním čtením. Vyvrcholením děje je nekonečná až chorobná touha čachtické paní být za každou cenu krásnou. Tato touha byla příčinou zmaření životů mnoha nevinných a mladých dívek. Bylo jen otázkou času, kdy se tento příběh stane námětem pro filmové zpracování. Této látky se chopil zkušený režisér Juraj Jakubisko ve filmu BÁTHORY. Čtenář na 512 stranách prožije vedle napínavého dobrodružství i nezištnou lásku, nenávist, zradu , zklamání a závist.


 *
Čachtická paní je známá svými krvavými lázněmi, a proto když se mi dostala do ruky kniha o ní a jejích vraždách, byla jsem nadšená, protože mě tato historická událost velmi zajímala.
*
Čachtická paní žije na hradě, ve kterém brzy začnou záhadně umírat mladé dívky. Hraběnka tvrdí, že to byly služky, které neunesly trest za neposlušnost. Ficko, vůdce Hajduků, lotr věrně sloužící paní, ve snaze se jí zalíbit, vodí dál na hrad (společně s dalšími věrnými hraběnčinými služkami – Dorou, Annou, Ilonou) další dívky. Poddaným se ale chování hraběnky a smrt dívek nelíbí. Hraběnku označí za krutou vražedkyni a aby zamezili jejím dalším vraždám, stanou se zbojníky v čele s Andrejem Drozdem.
*
Jan Kalina se vrací předčasně ze studií, protože chce pomstít svoji sestru, kterou údajně zavraždila Čachtická paní. Když navštíví faru, vůdce Hajduků Ficko se to dozví a rozhodne se Kalinu zajmout. Jan ale uteče a navštíví matku s Maryšou, do které se zamiluje. Později do domu vtrhnou Hajduci a Jana Kalinu chytí. Na neštěstí ho zachrání jeho dávný, dobrý přítel a nyní vůdce zbojníků Andrej Drozd.
Později Andrej navštíví hrad Čachtické paní se zprávou od Jana Kalina, žádající aby propustila jeho sestru. Hajduci na Andreje zaútočí, ale jemu se podaří uniknout. Naskočí na hraběnčina koně a ujíždí pryč. Cestou potká mladou dívku Eržiku, kterou chce oloupit, a nešťastná dívka se dá do pláče. Andrejovi se dívka zalíbí a tak jí daruje ukradeného koně. Eržika vrátí koně hraběnce, od které se dozví, že je její utajovaná dcera.
Čachtická paní naštvaná na Andreje kvůli krádeži, na něj pošle Hajduky, před kterými ho Eržika zachrání a nakonec i políbí. Eržičiny adoptivní rodiče jsou zděšeni z toho, že se jí líbí vůdce zbojníků. Hraběnka ale plánuje krutou smrt nejen Andreje ale i jeho druhů...
*
Zavřela oči, se zavřenýma očima se snadněji umírá.
*
Kdybych měla ohodnotit všechny postavy, bylo by to opravdu na dlouho. V příběhu vystupuje velké množství postav, ale ne všechny mají velký vliv na děj, proto uvedu pár hlavních a můj názor na ně:
Čachtická paní (Hraběnka Báthoryová), ze začátku (i před čtením knihy) jsem měla k postavě velmi záporný vztah. Neměla jsem jí ráda kvůli tomu, že vraždila nevinné dívky. S postupem děje mi jí bylo ale spíš líto - dozvíme se její krutý mladý život i nešťastnou lásku. Ke konci se ale moje lítost proměnila opět v nenávist, protože 610 vražd je opravdu moc!
Ficko – tak tuhle postavou jsem přímo nesnášela. V knize je popsána velmi detailně, a protože se nejedná o žádného krasavce, ale jde hnusného, úchylného lotra, bylo mi z něj občas i zle.
Koho jsem si ale zamiloval, byli zbojníci - Jan, Imrich, Pavel a hlavně Andrej Drozd (jména jsou opravdu strašná :D). Andreje jsem si hodně oblíbila  a bála jsem se o něj, když jsem zjistila, že ho hraběnka chce nechat popravit. Jeho vztahu s Eržikou jsem fandila hned od začátku. Ti dva k sobě prostě patří…
*
Když si uvědomila, že zbojníka varovala, aby ho nechytili, zalil ji ruměnec.
*
Příběh je velmi obsáhlý a dlouhý, ale stojí za to. Dočkáte se zde zrady, přátelství, lásky i překvapivých zvratů a zápletek. Při čtení knihy jsem byla velmi napnutá, protože jsem nevěděla, jak skončí můj oblíbený hrdina! Doslova jsem knihu hltala jedním dechem...
*
Protože utéci by bylo zbabělostí, a on zbabělcem být nechce.
*
Kniha je psána „starým stylem“, postavy vedou místy zdlouhavé, nudné dialogy prakticky o ničem a mluví starou češtinou. I přes tyto zápory je kniha zajímavá a vždy jsem se těšila na další zajímavý vývoj děje.
*
Kniha je sice dlouhá, ale napínavá i romantická. Nikdy nevíte, co se stane na další straně. I přes všechny zápory hodnotím knihu jako 5/5 a určitě si ji v budoucnu ještě přečtu.

*


Kniha byla dokonce i zfilmována, ale protože jsem filmové zpracování neviděla, nemůžu jej hodnotit ;)

3 komentáře:

  1. Túto postavu mám veľmi rada, bola som na filme ešte s maminou, celé vypredané 8D a brutálny film. Možno by som sa nebránila knihe, mám rada historické veci 8)

    OdpovědětVymazat
  2. Zatím jsem viděla jenom film a celkově špatný nebyl, docela mě zaujal. Nevím jestli z knihy budu mít taky takový pocit. Jestli se tomu bude hodně podobat, tak snad ano :)

    OdpovědětVymazat
  3. Čítala som knihu aj videla film. Obe boli fajn, ale vo filme bola opísaná ako obeť, ktorá nemala na svedomí ani jedno dievča. Síce je ešte jedna verzia filmu, ktorá už je podľa knihy, ale ten, ktorého obrázok si tu dala je ten, kde je kladnou postavou :) Ale aj tak to je zaujímavé .... :)

    OdpovědětVymazat

 

Rozečtené série

Across the Universe by Beth Revis Alex Craft by Kalayna Price Black Dagger Brotherhood by J.R. Ward Blue Bloods by Melissa de la Cruz The Chemical Garden by Lauren Destefano Codex Alera by Jim Butcher Dark-Hunter by Sherrilyn Kenyon Daughter of Smoke and Bone by Laini Taylor The Demonata by Darren Shan Divergent by Veronica Roth Evernight by Claudia Gray Fallen by Lauren Kate Fifty Shades by E.L. James Firelight by Sophie Jordon Hercule Poirot by Agatha Christie Hex Hall by Rachel Hawkins House of Night by P.C. Cast & Kristin Cast Hush, Hush by Becca Fitzpatrick If I Stay by Gayle Forman The Immortals by Alyson Noel Inheritance by Christopher Paolini The Iron Druid Chronicles by Kevin Hearne Iron Fey by Julie Kagawa Kate Daniels by Ilona Andrews Mara Dyer by Michelle Hodkin Mercedes Thompson by Patricia Briggs The Morganville Vampires by Rachel Caine The Mortal Instruments by Cassandra Clare Night Huntress by Jeaniene Frost Revenants by Amy Plum Ruby Red Trilogy by Kerstin Gier The Secret Circle by L.J. Smith The Seven Kingdoms by Kristin Cashore Twilight by Stephenie Meyer Under the Never Sky by Veronica Rossi Unearthly by Cynthia Hand Vampire Academy by Richelle Mead The Wolves of Mercy Falls by Maggie Stiefvater

Přečtené série

Harry Potter by J.K. Rowling The Hunger Games by Suzanne Collins Matched by Ally Condie Millennium by Stieg Larsson Nightshade by Andrea Cremer Percy Jackson and the Olympians by Rick Riordan The Selection by Kiera Cass

Oblíbené série

Alex Craft by Kalayna Price The Demonata by Darren Shan The Chemical Garden by Lauren Destefano Codex Alera by Jim Butcher Dark-Hunter by Sherrilyn Kenyon Harry Potter by J.K. Rowling Hercule Poirot by Agatha Christie The Hunger Games by Suzanne Collins Hush, Hush by Becca Fitzpatrick If I Stay by Gayle Forman Inheritance by Christopher Paolini Iron Fey by Julie Kagawa Millennium by Stieg Larsson Percy Jackson and the Olympians by Rick Riordan Ruby Red Trilogy by Kerstin Gier Vampire Academy by Richelle Mead

Jsem v týmu

The Chemical Garden by Lauren Destefano Fallen by Lauren Kate Firelight by Sophie Jordon Hex Hall by Rachel Hawkins House of Night by P.C. Cast & Kristin Cast The Hunger Games by Suzanne Collins Hush, Hush by Becca Fitzpatrick Iron Fey by Julie Kagawa Matched by Ally Condie Mercedes Thompson by Patricia Briggs The Mortal Instruments by Cassandra Clare Night Huntress by Jeaniene Frost Nightshade by Andrea Cremer The Selection by Kiera Cass Slide by Jill Hathaway Twilight by Stephenie Meyer Under the Never Sky by Veronica Rossi Unearthly by Cynthia Hand Vampire Academy by Richelle Mead The Vampire Diaries by L.J. Smith
 
Blogger Templates