Social Icons

středa 10. září 2014

Recenze: Maturita angličtina (RC)


Přehledně vypracovaná témata - Maturita - Angličtina
Autoři: Kateřina Matoušková, Barbora Faktorová
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 64
Škola: Střední škola
Ukázka zde


Příprava na státní maturitu - Angličtina
Autoři: Tomáš Jacko, Jana Petrová, Magda Fleková a Guy Borg
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 168
Škola: Střední škola
Ukázka zde


Děkuji nakladatelství Fragment, za poskytnutí recenzních výtisků.

Pokud jste se, stejně jako já, rozhodli maturovat z angličtiny, budete k maturitě potřebovat dobré učebnice, které vám pomohou s přípravou na ústní část. Jelikož jsem se rozhodla maturovat ze školní angličtiny, kde musíte 15minut mluvit na dané téma, rozhodla jsem pro více knih, mimo jiné i učebnice z nakladatelství Fragment, a to konkrétně pro Přehledně vypracovaná témata a Příprava na státní maturitu.
*
Když obě knihy porovnám, rozdíl je patrný hned na první pohled. První učebnice obsahuje dlouhý text na dané téma, naopak Příprava na státní maturitu je plná textu, slovíček i cvičení.
*
Přehledně vypracovaná témata - Angličtina - obsahuje celkem 30 témat. Každé téma je podrobně zpracované. Všechny témata jsou očíslovaná.
Pod nadpisem se nachází pár otázek, které jsou v textu zodpovězeny. Tyto otázky vám také pomohou promyslet si vlastní odpověď. Pod otázkami je už vypracovaný text autorů členěný do několika odstavců. Každý odstavec navazuje na předchozí, i když se zabývá jiným problémem.
V textu se občas vyskytnou cizí slova, která si ovšem musíte přeložit sami, slovíčka za kapitolou slouží pouze k rozšíření slovní zásoby na dané téma, nikoli k samotnému překladu textu. Dalé jsou u každého tématu i doplňující otázky, na které se vás učitel může u maturity zeptat, nebo je můžete sami ve svém přednesu zodpovědět. Na konci každé kapitoly je i velké místo na poznámky, kam si můžete zapsat vlastní slovíčka, odpovědi či další otázky.
 *
Příprava na státní maturitu - Angličtina - obsahuje pouze 26 témat, avšak v knize je i slovníček, nepravidelná slovesa a v úvodu je dokonce pár rad jak správně poustupovat při ústní části maturity, nebo jak si správně vypracovat maturitní otázky.
Na rozdíl od první učebnice, Příprava na státní maturitu není pouze text, který se naučíte, avšak donutí vás zamyslet se, rozvinout vlastní slovní zásobu a promyslet si vlastní odpovědi. 
Na začátku každého tématu je pár otázek, které byste měli u ústní maturity zodpovědět.
Dále je otázka členěna do odstavců o několika větách. Pokud se v textu vyskytuje důležité slovíčko, je na okraji stránky zvýrazněné v rámečku a přeloženo. Na konci vypracované otázky se nachází Did you know...? kde můžete najít různé perličky na dané téma, kterými můžete porotu i zkoušejícího mile překvapit.
Kromě těchto výše zmíněných věcí je za každou kapitolou opakování gramatiky. Členy, časy, slovesa... spousta skvělých věcí, které se vám u ústní maturity budou hodit a stojí za zopakování.
Po gramatickém okénku je překlad několika vět, na které jsme mohli narazit v textu. Ani po tom všem kapitola nekončí. Musíte přece procvičit gramatiku, a proto se v každé kapitole nachází i pár cvičení na zopakování gramatiky. Na samotném konci kapitoly je klíč, abyste si mohli zkontrolovat své odpovědi na gramatiku a překlad.
Na konci knihy se nachází nepravidelná slovesa a slovíčka, které byste jako správný maturant z angličtiny měli znát. *
Každá kniha má své klady i zápory. Například první knihu můžete vytrhnout a vložit mezi své vlastní zápisky, naopak druhá kniha s vámi zopakuje celou gramatiku.
*
Podle mého názoru je lepší právě Příprava na státní maturitu. Ačkoliv neobsahuje moc textu, který bych se pouze naučila a u maturity odříkala, donutí vás se zamyslet na dané téma, improvizovat, naučit se slovíčka a zopakovat gramatiku. I když se kniha jmenuje Příprava na STÁTNÍ maturitu, myslím si, že se skvěle hodí i pro přípravu na školní.
*
Pokud se rozhodnete maturovat z těžší verze angličtiny, doporučuji obě učebnice, jelikož se skvěle doplňují.
*
Přehledně vypracovaná témata - Maturita - Angličtina
Příprava na státní maturitu - Angličtina

Ještě jednou děkuji nakladatelství Framgnet, za poskytnutí recenzních výtisků
Učebnice si můžete objednat na stránkách nakladatelství zde (Příprava na státní maturitu) a zde (Přehledně vypracovaná témata)

1 komentář:

 

Rozečtené série

Across the Universe by Beth Revis Alex Craft by Kalayna Price Black Dagger Brotherhood by J.R. Ward Blue Bloods by Melissa de la Cruz The Chemical Garden by Lauren Destefano Codex Alera by Jim Butcher Dark-Hunter by Sherrilyn Kenyon Daughter of Smoke and Bone by Laini Taylor The Demonata by Darren Shan Divergent by Veronica Roth Evernight by Claudia Gray Fallen by Lauren Kate Fifty Shades by E.L. James Firelight by Sophie Jordon Hercule Poirot by Agatha Christie Hex Hall by Rachel Hawkins House of Night by P.C. Cast & Kristin Cast Hush, Hush by Becca Fitzpatrick If I Stay by Gayle Forman The Immortals by Alyson Noel Inheritance by Christopher Paolini The Iron Druid Chronicles by Kevin Hearne Iron Fey by Julie Kagawa Kate Daniels by Ilona Andrews Mara Dyer by Michelle Hodkin Mercedes Thompson by Patricia Briggs The Morganville Vampires by Rachel Caine The Mortal Instruments by Cassandra Clare Night Huntress by Jeaniene Frost Revenants by Amy Plum Ruby Red Trilogy by Kerstin Gier The Secret Circle by L.J. Smith The Seven Kingdoms by Kristin Cashore Twilight by Stephenie Meyer Under the Never Sky by Veronica Rossi Unearthly by Cynthia Hand Vampire Academy by Richelle Mead The Wolves of Mercy Falls by Maggie Stiefvater

Přečtené série

Harry Potter by J.K. Rowling The Hunger Games by Suzanne Collins Matched by Ally Condie Millennium by Stieg Larsson Nightshade by Andrea Cremer Percy Jackson and the Olympians by Rick Riordan The Selection by Kiera Cass

Oblíbené série

Alex Craft by Kalayna Price The Demonata by Darren Shan The Chemical Garden by Lauren Destefano Codex Alera by Jim Butcher Dark-Hunter by Sherrilyn Kenyon Harry Potter by J.K. Rowling Hercule Poirot by Agatha Christie The Hunger Games by Suzanne Collins Hush, Hush by Becca Fitzpatrick If I Stay by Gayle Forman Inheritance by Christopher Paolini Iron Fey by Julie Kagawa Millennium by Stieg Larsson Percy Jackson and the Olympians by Rick Riordan Ruby Red Trilogy by Kerstin Gier Vampire Academy by Richelle Mead

Jsem v týmu

The Chemical Garden by Lauren Destefano Fallen by Lauren Kate Firelight by Sophie Jordon Hex Hall by Rachel Hawkins House of Night by P.C. Cast & Kristin Cast The Hunger Games by Suzanne Collins Hush, Hush by Becca Fitzpatrick Iron Fey by Julie Kagawa Matched by Ally Condie Mercedes Thompson by Patricia Briggs The Mortal Instruments by Cassandra Clare Night Huntress by Jeaniene Frost Nightshade by Andrea Cremer The Selection by Kiera Cass Slide by Jill Hathaway Twilight by Stephenie Meyer Under the Never Sky by Veronica Rossi Unearthly by Cynthia Hand Vampire Academy by Richelle Mead The Vampire Diaries by L.J. Smith
 
Blogger Templates