Social Icons

pátek 25. srpna 2017

CO TO JE, KDYŽ SE ŘEKNE... MARY SUE #2


domika-books.blogspot.cz

A máme tu druhý díl nové rubriky, kde se budeme zabývat knižními výrazy. Tentokrát pojem Mary Sue. O koho se jedná? Co je tato postava vůbec zač?

Kdo je vlatně Mary Sue 


Mary Sue už jsme potkali snad všichni minimálně jednou. Jde o fiktivní postavu v knize, která je vykreslená tak, že se vám celkově jeví jako velmi nesympatická, rovněž je postava idealizovaná, až příliš dokonalá a má nezajímavý charakter. Mary Sue je však ženská hrdinka, pro takto dokonalého muže tu máme název Gary Stu či Murray Stue. Autorům, kteří takové postavy vytvořili říkáme suethoři. trochu to zní jako tchoři

Mary Sue a záchrana lodi Enterprise


V dnešní době se termín podle internetu používá nejvíc při čtení fanfikcí, kdy fanoušci vytvoří své příliš dokonalé já, které se seznámí se zpěvákem/herečkou/jinou postavou... Takových fanfikcí bychom nalezli na wattpadu stovky.ne-li tisíce, miliony či miliardy  
I samotné slovo Mary Sue pochází z fanfikce. Objevilo se jako jméno hlavní postavy ve fanfikci Star Treku, která jako patnáctiletá saa zachrání Enterprise těsně před tím, než tragicky zemře. Pokud máte zájem, celý příběh si můžete v angličtině přečíst právě zde.

Typické vlastnosti Mary Sue

 Mary Sue se tedy jako postava jeví jako nedůvěryhodná, nerealistická, bez charakteru, naprosto dokonalá, inteligentní, se super schopnostmi.
 Dále je velmi důležité, zda autor vložil do postavy část sebe. Tím je myšleno, že samotný autor idealizuje sám sebe, nemá negativní rysy a špatné vlastnosti spisovatele. Postava vypadá jak by autor samotný chtěl vypadat.ale bohužel nevypadá.
Rovněž má vliv na vzhled této postavy i manga a její styl, kdy hlavní hrdinka nosí neobvyklé účesy, používá speciální bojová umění a podobně.

Kromě lidské potavy může být Mary Sue i elf, vlkodlak, víla, upír, simorost, či jiná nádherná a mocná bytost. Nikdy nepotkáte skřeta nebo trola.

Minulost a vývoj hrdinky

Co je pro tuto postavu velmi typické, je tragická minulost. Nejčastěji zahrnuje smrt milované osoby, znásilnění, zneužívání, týrání, opuštění, vyhnání, otroctví, pokus o sebevraždu a pokud nejlépe tak všechny tyto kombinace.
 Kromě této minulosti v příběhu zjistíme, že praví rodiče postavy nejsou praví rodiče a žije ve stínu svých starších sourozenců.

Mary Sue v knihách, povídkách, fanfikcích a filmech

Když jsem se snažila vypátrat nějakou typickou Mary Sue, našla jsem kromě původní fanfikce ze Star Treku i:

... velmi kontroverzní téma je hlavní postava Rey alias Mary Sue v novém díle Star Wars: Síla se probouzí. Scénarista Max Landis dokonce potvrdil, že Ray sedí na typické popis Mary Sue a potvrdil, že je až nadměrně nadaná. (zdroj - twitter Max Landis)

A teď se podívejme na typické Mary Sue

Bella Swan 

- autor: Stephanie Meyer
- kniha: Stmívání
- rysy
 • idealizovaná autorka
 • dokonale obyčejná a i přesto zvláštní
 • bledá brunetka, avšak krásná
 • plochá a žádná osobnost
 • rozkošně nešikovná
 • postrádá jakýkoliv talent či schopnost, ale přesto je Edward Bellou posedlý
 • Edward je Gary Stu

 Lily Evans Potter

 - autor: J.K.Rowling
- kniha: Harry Potter
- rysy
 • všichni milovali Lily
 • měla nádherná oči
 • vynikala v lektvarech, zpívala, hrála na klavír 
 • sestrou opovrhována 
 • odboj proti Voldemortovi
 • tragická smrt při záchraně svého syna
 další Mary Sue podle internetu: Ginny Weasley, James Bond, Katniss Everdeen, Anita Blake...

Mary Sue podle goodreads

Celý seznam můžete najít zde 
Žádné komentáře:

Okomentovat

 

Rozečtené série

Across the Universe by Beth Revis Alex Craft by Kalayna Price Black Dagger Brotherhood by J.R. Ward Blue Bloods by Melissa de la Cruz The Chemical Garden by Lauren Destefano Codex Alera by Jim Butcher Dark-Hunter by Sherrilyn Kenyon Daughter of Smoke and Bone by Laini Taylor The Demonata by Darren Shan Divergent by Veronica Roth Evernight by Claudia Gray Fallen by Lauren Kate Fifty Shades by E.L. James Firelight by Sophie Jordon Hercule Poirot by Agatha Christie Hex Hall by Rachel Hawkins House of Night by P.C. Cast & Kristin Cast Hush, Hush by Becca Fitzpatrick If I Stay by Gayle Forman The Immortals by Alyson Noel Inheritance by Christopher Paolini The Iron Druid Chronicles by Kevin Hearne Iron Fey by Julie Kagawa Kate Daniels by Ilona Andrews Mara Dyer by Michelle Hodkin Mercedes Thompson by Patricia Briggs The Morganville Vampires by Rachel Caine The Mortal Instruments by Cassandra Clare Night Huntress by Jeaniene Frost Revenants by Amy Plum Ruby Red Trilogy by Kerstin Gier The Secret Circle by L.J. Smith The Seven Kingdoms by Kristin Cashore Twilight by Stephenie Meyer Under the Never Sky by Veronica Rossi Unearthly by Cynthia Hand Vampire Academy by Richelle Mead The Wolves of Mercy Falls by Maggie Stiefvater

Přečtené série

Harry Potter by J.K. Rowling The Hunger Games by Suzanne Collins Matched by Ally Condie Millennium by Stieg Larsson Nightshade by Andrea Cremer Percy Jackson and the Olympians by Rick Riordan The Selection by Kiera Cass

Oblíbené série

Alex Craft by Kalayna Price The Demonata by Darren Shan The Chemical Garden by Lauren Destefano Codex Alera by Jim Butcher Dark-Hunter by Sherrilyn Kenyon Harry Potter by J.K. Rowling Hercule Poirot by Agatha Christie The Hunger Games by Suzanne Collins Hush, Hush by Becca Fitzpatrick If I Stay by Gayle Forman Inheritance by Christopher Paolini Iron Fey by Julie Kagawa Millennium by Stieg Larsson Percy Jackson and the Olympians by Rick Riordan Ruby Red Trilogy by Kerstin Gier Vampire Academy by Richelle Mead

Jsem v týmu

The Chemical Garden by Lauren Destefano Fallen by Lauren Kate Firelight by Sophie Jordon Hex Hall by Rachel Hawkins House of Night by P.C. Cast & Kristin Cast The Hunger Games by Suzanne Collins Hush, Hush by Becca Fitzpatrick Iron Fey by Julie Kagawa Matched by Ally Condie Mercedes Thompson by Patricia Briggs The Mortal Instruments by Cassandra Clare Night Huntress by Jeaniene Frost Nightshade by Andrea Cremer The Selection by Kiera Cass Slide by Jill Hathaway Twilight by Stephenie Meyer Under the Never Sky by Veronica Rossi Unearthly by Cynthia Hand Vampire Academy by Richelle Mead The Vampire Diaries by L.J. Smith
 
Blogger Templates