Social Icons

pátek 14. září 2012

Recenze: Mayské proroctví - Zápas o osud lidstva (1) (RC)

Autor: Christy Raedeke
Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 08/2012
Počet stran: 320
AnotaceŠestnáctiletá Caity odhalí význam podivných znaků vyřezaných v obložení svého pokoje. Jde o dávné mayské proroctví, které jí přisuzuje důležitou roli v osudu lidstva. Bude mít dostatek sil a především odvahy vzít na sebe nelehký a nebezpečný úkol?
Děkuji nakladatelství Fragment, za poskytnutí recenzního výtisku
*
Na tuto knížku jsem se těšila dlouho. Když jsem zjistila, že nakladatelství Fragment se rozhodlo knihu vydat, byla jsem nadšená. Dokonce i česká verze obálky se mi líbila víc, než originální. Anotace slibovala úžasný příběh, ale po přečtení jsem byla zklamaná.
*
Celá kniha se točí okolo Caity, která se přistěhovala s rodiči do Skotska, na zděděný prastarý hrad Breidablik, na malém, skoro opuštěném, ostrově. Není právě nadšená. Musela opustit San Francisko i svojí nejlepší kamarádku Justine, se kterou zůstává v kontaktu přes e-maily. Caity dělá na hradě společnost paní Findlayová, výborná kuchařka, pomocník Thomas, kamarád Alex a pan Papírek, který je ve skutečnosti opice, se schopností skládat origami podle své nálady.
*
Caity se nastěhuje do jednoho z mnoha obrovských pokojů, ve kterém brzy objeví tajnou komnatu, se záhadnými znaky. Protože neví, co znamenají, překreslí je na papír. Ten ukáže nejen své přítelkyni Justin, která ho pošle dědečkovi a panu Tenzovi, odborníkům na starověké znaky, ale i svým rodičům. Ti je však považují pouze za Caitinu hru, a snaží se je rozluštit. Tenzo však zjistí, že jde o tajné poselství a chce Caity navštívit. Ta se ze strachu vymluví a zničí kopie, které dala rodičům, ale jejich překlad si nechá. Až později zjistí, že se jde o dávné proroctví, kde hraje ona důležitou roli - musí zachránit svět. Na hrad brzy přijíždí pan Schlacter, údajný znalec nemovitostí, který má hrad ocenit, jako budoucí hotel. Začne Caity vyhrožovat a ona zjistí, že je členem skupiny Fraternitas, usilující o zničení lidstva. Na ostrov přijíždí i strýček Li a doktor Tenzo. Caity neví, komu může věřit… Doopravdy někdo usiluje o zničení světa? A je ještě šance ho zachránit?
*
Zůstaň vyvážená a nikdo tě nebude ovládat, zůstaň uvolněná a s otevřeným srdcem a zlo nebude mít proti čemu útočit.
*
Po přečtení anotace jsem byla nadšená. Konečně přichází něco velmi originálního – Mayské proroctví a s ním spjat konec světa roku 2012. Myslela jsem, že kniha bude o tom, že Caity bude řešit složité proroctví a kolem přitom budou padat meteority, zem se bude třást, sopky vybuchovat, zkrátka, země bude na pokraji zkázy. Ale to jsem se mýlila. Celá kniha probíhá, tak nějak v klidu, žádná akce, žádný složitý děj ani zápletky. Většinu času se snaží Caity zjistit, co ony znaky znamenají, anebo se snaží zapůsobit na Alexe. Děj se zkrátka nudně vleče. Doufala jsem v obrat na posledních stránkách, kde se autorka bude více snažit příběh zdramatizovat, ale zase jsem se spletla. Na konci je dlouhý proslov o tom, jak jsme všichni ovlivňováni zlou Stínovou společností a že my mladí, máme zachránit svět.
*
Právě mladí pochopí, že dokážeme učinit velké věci a vytvořit jiný svět. A budeš to ty, kdo jim to ukáže.
*
Líbila se mi básnička spjatá s proroctvím, ale spojení starověké, i když vyspělé, civilizace s počítači a CD, s vypáleným Mayským kalendářem od imaginárního přítele, mi přijde divné, stejně jako Caityn objev tajné komnaty zrovna v pokoji, který si vybrala, pod kterým je další tajná komnata, vedoucí dál do nepřístupné věže, ve které je obří kolo s Mayským proroctvím (na obálce).
*
Myslím, že je naivní přesvědčit a shromáždit, během tří dnů, přes osm tisíc teenagerů na daná místa – Pyramidy v Gíze, Chrám Angkor, Machu Picchu nebo Velikonoční ostrovy. Těžko věřit, že by se všichni na výzvu sebrali a za kapesné jeli třeba do Egypta. Snad jen Caity, která dostala spoustu peněz od jejího imaginárního přítele Bolona (kterého jsem během několika stránek z nudy překřtila na Balóna).
*
Vůbec se na tebe nebudeme zlobit. My pro tebe máme jen lásku.
*
V knize jsem si oblíbila kamaráda Alexe, který je však podle mě naivní a dělá vše co mu Caity nabulíkuje, ale ze začátku byl úžasný. Prostě typický princ na bílém koni, je krásný a navíc i chytrý.
*
Shrnutí na konec. Knížka se mi moc nelíbila a já počítala stránky do konce. Začátek ještě ušel, ale čím byl příběh blíž konci, poutavost a kvalita obsahu klesala. Mám dojem, že se autorka snažila lacino vytěžit z atraktivního námětu Mayského odkazu, bez větší námahy o vypracování příběhu a zápletky.

Uděluji knize 1/5  a to za pouhý pokus zaujmout příběhem o konci světa a docela ucházející začátek.
1/5Přesto děkuji nakladatelství Fragment, za poskytnutí recenzního výtisku.
Knihu si můžete objednat zde na stránkách nakladatelství.

4 komentáře:

 1. Na túto knihu sa veľmi teším. Dúfam, že mi príde čím skôr. btw: krásne napísaná recenzia, aj keď ťa kniha nezaujala. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :) těším se na tvoji recenzi :)
   děkuji :))

   Vymazat
 2. No tak podle recenze nic moc :( ale i tak si na ni udělám čas. Snad to nebude taková hrůza :))

  OdpovědětVymazat
 3. Neříkám že je to něco světoborného, ale zase tak strašné mi to zase nepřipadalo. Vcelku takové průměrné čtení to pro mě bylo.

  OdpovědětVymazat

 

Rozečtené série

Across the Universe by Beth Revis Alex Craft by Kalayna Price Black Dagger Brotherhood by J.R. Ward Blue Bloods by Melissa de la Cruz The Chemical Garden by Lauren Destefano Codex Alera by Jim Butcher Dark-Hunter by Sherrilyn Kenyon Daughter of Smoke and Bone by Laini Taylor The Demonata by Darren Shan Divergent by Veronica Roth Evernight by Claudia Gray Fallen by Lauren Kate Fifty Shades by E.L. James Firelight by Sophie Jordon Hercule Poirot by Agatha Christie Hex Hall by Rachel Hawkins House of Night by P.C. Cast & Kristin Cast Hush, Hush by Becca Fitzpatrick If I Stay by Gayle Forman The Immortals by Alyson Noel Inheritance by Christopher Paolini The Iron Druid Chronicles by Kevin Hearne Iron Fey by Julie Kagawa Kate Daniels by Ilona Andrews Mara Dyer by Michelle Hodkin Mercedes Thompson by Patricia Briggs The Morganville Vampires by Rachel Caine The Mortal Instruments by Cassandra Clare Night Huntress by Jeaniene Frost Revenants by Amy Plum Ruby Red Trilogy by Kerstin Gier The Secret Circle by L.J. Smith The Seven Kingdoms by Kristin Cashore Twilight by Stephenie Meyer Under the Never Sky by Veronica Rossi Unearthly by Cynthia Hand Vampire Academy by Richelle Mead The Wolves of Mercy Falls by Maggie Stiefvater

Přečtené série

Harry Potter by J.K. Rowling The Hunger Games by Suzanne Collins Matched by Ally Condie Millennium by Stieg Larsson Nightshade by Andrea Cremer Percy Jackson and the Olympians by Rick Riordan The Selection by Kiera Cass

Oblíbené série

Alex Craft by Kalayna Price The Demonata by Darren Shan The Chemical Garden by Lauren Destefano Codex Alera by Jim Butcher Dark-Hunter by Sherrilyn Kenyon Harry Potter by J.K. Rowling Hercule Poirot by Agatha Christie The Hunger Games by Suzanne Collins Hush, Hush by Becca Fitzpatrick If I Stay by Gayle Forman Inheritance by Christopher Paolini Iron Fey by Julie Kagawa Millennium by Stieg Larsson Percy Jackson and the Olympians by Rick Riordan Ruby Red Trilogy by Kerstin Gier Vampire Academy by Richelle Mead

Jsem v týmu

The Chemical Garden by Lauren Destefano Fallen by Lauren Kate Firelight by Sophie Jordon Hex Hall by Rachel Hawkins House of Night by P.C. Cast & Kristin Cast The Hunger Games by Suzanne Collins Hush, Hush by Becca Fitzpatrick Iron Fey by Julie Kagawa Matched by Ally Condie Mercedes Thompson by Patricia Briggs The Mortal Instruments by Cassandra Clare Night Huntress by Jeaniene Frost Nightshade by Andrea Cremer The Selection by Kiera Cass Slide by Jill Hathaway Twilight by Stephenie Meyer Under the Never Sky by Veronica Rossi Unearthly by Cynthia Hand Vampire Academy by Richelle Mead The Vampire Diaries by L.J. Smith
 
Blogger Templates